هنگام برق گرفتگی افراد چکار کنیم

نکاتی که هنگام مواجهه با فرد برق گرفته باید بدانیم

فرض  کنید فردی در حال شستشوی دیوار آشپزخانه است که ناگهان مقداری آب به داخل یکی ازپریزها نفوذ و دچار برق گرفتگی می‌شود. رنگ او پریده و بسیار وحشت زده است. در این زمان چه می‌کنید؟

بسیاری از افراد هنگام نظافت و شستشوی آشپزخانه یا نصب لوستر دچار برق گرفتگی می‌شوند. در این زمان بهترین اقدام آن است که بلافاصله برق را از کنتور قطع کنید. اگر هم به کنتور دسترسی ندارید سعی کنید به مصدوم نزدیک شوید و او را با اشیای خشک و ابزار نارسایی چون چوب یا پلاستیک از منبع برق جدا کنید. اگر هنگام نزدیک شدن به مصدوم احساس مور مور شدن و قلقلک در پاها کردید بلافاصله بایستید. این حس به شما علامت می‌دهد که شما روی زمین پر الکتریسیته هستید و جریان برق از یک پای شما وارد شده و از پای دیگر خارج می‌شود. دراین زمان آرامش خود را حفظ کنید و فوری یک پای خود را از روی زمین بلند کرده بچرخید و برگردید تا از این محیط خارج شوید.
برق گرفتگی وقتی اتفاق می‌افتد که برق مسیر رفت و برگشت داشته باشد. در این مواقع فرد یا باید روی یک پا بایستد یا دو پا را کامل به هم چسبانده تا در صورت ورود برق، راهی برای خروج
آن نباشد و خطر به حداقل رسد.

خطرناک‌ترین حالت برق گرفتگی

خطرناک‌ترین حالت برق گرفتگی زمانی است که جریان برق از یک دست وارد و از دست دیگر خارج شود. در این هنگام جریان برق از قلب وریه گذشته و می‌تواند باعث از کار افتادن این اعضا ودر نهایت منجر به مرگ شود.

هنگام برق گرفتگی افراد چه باید کرد؟

  1. با توجه به موارد ایمنی ذکر شده مصدوم را از جریان برق جدا کنید.
  2. تعداد تنفس و نبض مصدوم را شمارش کنید و اگر نفس نداشت به او تنفس مصنوعی دهید و بلافاصله با شماره تلفن 115 تماس بگیرید.
  3. امکان دارد مصدوم با علائمی چون رنگ پریدگی، سرگیجه، رخوت، کاهش تعداد تنفس و ضربان قلب دچار شوک شود. بنابر این فوری او را به پشت بخوابانید و پاهای او را به 20 سانتیمتر (یک وجب) بالاتر از سطح بدنش قرار دهید و او را با یک پتو بپوشانید تا اتلاف گرمای بدن به حداقل برسد.
  4. گاهی برق گرفتگی با سوختگی همراه است. اگر سوختگی سطحی بود موضع را با آب خنک شستشو داده و پانسمان کنید، اما اگر سوختگی عمیق بود مصدوم را بلافاصله به مراکز درمانی برسانید.

توجه

خطر برق گرفتگی در بدن مرطوب یک میلیون بار بیشتر از بدن خشک است. اگر با برق سر و کار دارید دمپایی یا کفش‌هایی با عایق خشک بپوشید و سعی کنید هیچ قسمتی از بدنتان به طور مستقیم با زمین در تماس نباشد. با دست مرطوب و خیس به کلید پریز و وسایل برقی دست نزنید و هنگام نظافت مراقب باشید تا آب به تجهیزات برقی و کنتور پاشیده نشود.

 

تکمیل بفرمائید، با شما تماس می‌گیریم.

دیدگاه خود را بیان بفرمائید

  • هنوز دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
قالب:
جنسیت:
هنگام برق گرفتگی افراد چکار کنیم
بازدید: 3276 تاریخ: آدرس وب