فتوسل

فتوسل چیست و چه کاربردی دارد؟

فتوسل‌ها تجهیزاتی هستند که وظیفه دارند تا با توجه به طلوع و غروب خورشید، یا در بعضی از مدل‌ها به وسیله یک برنامه کامپیوتری، یک لامپ یا هر وسیله برقی را خاموش و روشن کنند. فتوسل‌های مورد استفاده در برق ساختمان دارای دو نوع کلی هستند:

فتوسل معمولی

از این فتوسل برای خاموش و روشن کردن اتوماتیک لامپ‌ها در طلوع و غروب خورشید استفاده می‌شود. در واقع آن‌ها با شدت نوری که دریافت می‌کنند می‌توانند تشخیص دهند که در حال حاضر روز است یا شب. و با توجه به آن جریان برق را قطع و وصل می‌کنند. این نوع فتوسل دارای سه رشته سیم به رنگ قرمز، مشکی و سفید هستند که همانند تصویر پایین در مدار بسته می‌شوند.

فتوسل معمولی
تصویر 1- نقشه فتوسل معمولی


قیمت این مدل فتوسل، بسته به آمپر خروجی آن، متفاوت است. این فتوسل‌ها در سه نوع ۶ ، ۱۰ ، ۱۶ ، ۲۵ آمپر در بازار موجودند. در نصب این نوع نوع فتوسل‌ها دقت کنید که، آن‌ها را در جایی دور از نور لامپ‌ها نصب کنید؛ زیرا مقدار کمی نور هم می‌تواند روی آن‌ها تاثیر بگذارد و در عملکرد آن‌ها اختلال ایجاد کند.

فتوسل نجومی

اسم این دستگاه در واقع ساعت نجومی است ولی گاهاً به آن فتوسل نجومی هم می‌گویند. این دستگاه‌ها نیاز به دریافت نور ندارند و با یک برنامه کامپیوتری طلوع و غروب خورشید را به صورت دقیق تشخیص داده و لامپ‌ها را خاموش و روشن می‌کنند. در بعضی از مدل‌ها حتی می‌توانید کوتاه و بلند شدن روزها در زمستان و تابستان را هم تنظیم کنید تا در مصرف برق صرفه جویی شود. این مدل هم اکنون در بازار ۵ آمپر توان خروجی دارد. نقشه نصب آن‌ها هم به صورت زیر است:

ساعت نجومی
تصویر 2- ساعت نجومی

  
نحوه تنظیم این دستگاه در کاتالوگ این محصول آمده است. به این صورت که ساعت داخلی دستگاه را تنظیم کرده و سپس بر اساس منطقه جغرافیایی هر مرکز استان، باید یک کد مشخص را وارد دستگاه کرد.

تکمیل بفرمائید، با شما تماس می‌گیریم.

دیدگاه خود را بیان بفرمائید

  • هنوز دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
قالب:
جنسیت:
فتوسل
تکنیکال بازدید: 2469 تاریخ: آدرس وب

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: Module 'json' already loaded

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: