تابلو برق چیست؟

نگاهی بر انواع تابلو برق و موارد کاربردی آن‌ها

تابلو برق در حقیقت یک محفظه می‌باشد که تجهیزات الکتریکی را در بر می‌گیرد و البته تابلوها می‌توانند در برگیرنده تجهیزات پنیوماتیک نیز باشند مانند شیرهای برقی ، کمپرسور و غیره. به طور کلی لازم به ذکر است که جهت فراگیری فنون مربوط به تابلوهای برق نیاز به فراگیری چندین آیتم اصلی می‌باشد که در ذیل به اختصار عنوان می‌کنم:

 1. اصول کلی و استانداردهای مربوط به تابلوهای برق و محفظه‌های الکتریکی مانند درجه حفاظتی IP و درجه‌بندی جداسازی محفظه‌ها Segregation و مقابله با عوامل جوی و امثالهم.
 2. اصول تخصصی در مورد تابلوهای برق، مقادیر نامی مانند ولتاژ و جریان نامی و غیره.
 3. آشنایی با تجهیزات الکتریکی و عملکرد آن‌ها و نحوه انتخاب صحیح آن‌ها.
 4. آشنایی با تاسیسات الکتریکی وآشنایی با محاسبات مربوطه.
 5. آشنایی با دروسی مانند رله و حفاظت سیستم ها - طرح پست الکتریکی و غیره.
 6. آشنایی با طراحی مدارات فرمان و کنترل و لاجیک (منطق)

جهت فراگیری هر یک از فنون یاد شده لازم است به صورت جداگانه اقدام به فراگیری نمود. البته وقتی تنها در مورد تابلوهای برق صحبت به میان می‌آید آیتم‌های 1 و 2 فوق الذکر بسیار پررنگ‌تر می‌باشند. البته در حرفه تابلوسازی علوم مهم دیگری نیز نقش دارد که از نام بردن کلیه آن‌ها صرف نظر می‌کنیم مانند علم ارگونومی. به صورت کلی در مورد تابلوهای برق اصول کلی و استاندارد و همچنین تعاریف کلی وجود دارد و بسیار حائز اهمیت است. مثلاً نوع تابلو از نظر ساختمان آن‌ها به عنوان مثال تابلوهای ایستاده - دیواری - میزی - رَک و غیره که هر یک از آن‌ها ساختمان منحصر به فردی دارند و کاربرد آن‌ها نیز متفاوت است.

انواع تابلوها

تابلوی ایستاده قابل دسترسی از جلو -  سلولی - تمام بسته دیواری که خود این تابلوها می‌توانند اصلی - نیمه اصلی و فرعی باشند.

تابلوی اصلی

در پست برق و بطرف فشار ضعیف ترانس متصل است.

تابلوی نیمه اصلی

اینگونه تابلوهای برق بلوک ساختمانی یا قسمت مستقلی از مجموعه را توزیع و از تابلوی اصلی تغذیه می شوند.

تابلوی فرعی

برای توزیع و کنترل سیستم برق خاصی مانند موتور خانه، روشنایی و غیره به کار می رود و از تابلوی اصلی تغذیه می‌شود.

معمولاً تابلوهای موتور خانه از نوع ایستاده و بقیه تابلوها از نوع توکار تمام بسته می‌باشد (در این ساختمان تماماً به این شکل می‌باشد) در این ساختمان لیستی تهیه شده که شامل قطعات مکانیکی و الکتریکی داخلی تابلو می‌باشد. این لیست شامل ضخامت ورق - فریم تابلو - روبند - نوع رنگ کاری - جانقشه‌ای - یرق آلات - نوع تابلو (یک درب - دو درب - نرمال - اضطراری) اسم شرکت سازنده تابلو - اسم تابلو - چراغ سیگنال (رنگ - تعداد - وات - نوع لامپ - فیوز) مشخصات فیوزهای داخل تابلو بعلاوه پایه فیوز - کلید مینیاتوری (تکفاز - سه فاز- ولتاژ قابل تحمل) رله - کنتاکتور - کلید گردان (با مشخصات کامل) مشخصات ترمینال - مشخصات شین فاز - نول - مقره های پشت شین - نوع سیم کشی داخلی تابلو - نوع سیم کشی خط به تابلو - طریقه انتقال سیم در تابلو (ترانکینگ - استفاده از کمربند) استفاده از سیم یک تکه در تابلو - شماره‌گذاری خطوط روی ترمینال - استفاده از کابلشو. تمام این عناوین با مشخصات کامل می‌باشد. وجود این مشخصات باعث عمر بیشتر تابلو - خطر کمتر و تعویض آسان‌تر می‌شود.

وجود سیم ارت در تابلوی برق ضروری و با رنگ سبز می‌باشد.

خطوط R -S - T به تر تیب با رنگ زرد - قرمز - آبی - سیم نول با رنگ سیاه می‌باشد. در بعضی از تابلوها روی درب تابلوها یک سری کلید وجود دارد START- STOP یا یک کلید گردان که برای روشن و خاموش کردن روشنایی و یا موتور به کار می‌رود.

برای تابلوها دو نوع نقشه می‌کشند:

1- رایزر دیاگرام که مکان تابلو در آن قید شده است.

2- نقشه داخل تابلو (که خطوط - فیوز و کلیدها در آن کشیده شده است). نکات مر بوط به رعایت مسائل ایمنی بر اساس نشریه سازمان برنامه و بودجه می‌باشد.

 • شین‌ها با رنگ نسوز رنگ آمیز می‌شود
 • کلید ورودی باید خودکار باشد. در مواردی که از کلید و فیوز جداگانه استفاده شود کلید باید قبل از فیوز نصب شود. بطوری که با خاموش کردن کلید، فیوز نیز قطع شود. کلید اصلی حتی الامکان گردان باشد و از فیوز فشنگی استفاده شود.
 • سیم‌کشی داخلی تابلو با سیم مسی تک لا با عایق حداقل 1000 ولت با مقطع مناسب انجام شود.
 • ارتفاع با لاترین دسته کلید تابلو 175 سانتیمتر بیشتر نباشد و همچنین قسمت میانی از سطح زمین 160 سانتیمتر باشد.
تکمیل بفرمائید، با شما تماس می‌گیریم.

دیدگاه خود را بیان بفرمائید

 • هنوز دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
قالب:
جنسیت:
تابلو برق چیست؟
تکنیکال بازدید: 1707 تاریخ: آدرس وب

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: Module 'json' already loaded

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: