تاریخچه برق

مختصری درباره تاریخچه برق

در این مقاله مروری کوتاه بر تاریخچه برق داریم. تا پیش از قرن 19 میلادی عمده وسایل روشنایی شمع و برخی از انواع چربی‌ها بودند. در اواسط قرن 19 چراغ‌های گازی اختراع شده بودند که در آن زمان عمده‌ترین وسایل روشنایی بودند. با اینکه تا آن زمان تحقیقات خوبی توسط برخی از دانشمندان در باره ماهیت الکتریسیته انجام شده بود اما فعالیت‌های فاراده و هانری در زمینه تولید الکتریسیته و بخصوص کارهای ادیسون حائز اهمیت بود. آن‌ها توانسته بودند برخی از مواد را ملتهب کرده و لامپ بسازند. این اختراع سبب شد تا شرکت‌های روشنایی در حدود سال 1880 میلادی به وجود آیند که یکی از معروف‌ترین آن‌ها شرکت پرل استریت در ایالات متحده آمریکا - نیویورک بود. یک ژنراتور DC وظیفه تولید قدرت الکتریکی این سیستم را بر عهده داشت. برای این کار از کابل‌های زیر زمینی استفاده شده بود. همچنین از لامپ‌های ملتهب شده نیز استفاده شده بود. پس از آن بود که شرکت‌های اینگونه به سرعت در آمریکا و اروپا گسترش یافتند. در اواخر قرن 19 موتور القایی جریان متناوب (AC) اختراع و باعث رواج بیشتر انرژی الکتریکی شد. جورج وستینگ‌هاوس (George Westinghouse) توانست اولین سامانه پخش جریان متناوب را که تعداد 150 لامپ را تغذیه می‌کرد، نصب کند. وی یکی از رقبای اصلی ادیسون در اجرای اولیه سیستم برق آمریکا بود. اولین خط انتقال انرژی الکتریکی AC در سال 1890 میلادی به طول 21 کیلومتر به بهره‌برداری رسید. اولین خطوط انتقال، به صورت تک فاز بودند و تنها لامپ‌های روشنایی مصرف‌کننده این انرژی بودند. ورود ترانسفورماتورها به عرصه دنیای الکتریک باعث شد تا جریان الکتریکی متناوب AC کم کم جایگزین جریان مستقیم DC شود. ترانسفورماتور می‌توانست علاوه بر انتقال قدرت بیشتر، برق را در ولتاژهای بالاتر از ولتاژ ژنراتور منتقل کند. مطالعات اقتصادی صورت گرفته گویای این موضوع است که برای خطوط کوتاه‌تر از 560 کیلومتر خطوط انتقال هوایی مستقیم DC مقرون به صرفه نیستند.

با اختراع توربین بخار محبوبیت زیادی برای طراحان این سامانه‌ها بوجود آمد. توربین بخار نوعی توربین است که با استفاده از گرمای بخار حرکت دورانی تولید می‌کند. از این حرکت دورانی برق تولید می‌شود. در سال 1884نوع جدیدی از این توربین‌ها توسط چارلز الگرنون پارسونز (Charles Algernon Parsons) ابداع شد. فراگیری این توربین‌ها به حدی است که امروزه در حدود 80 درصد از برق مورد نیاز مصرفی را تامین می‌کنند.

با توجه به پاک بودن انرژی برق و الکتریسیته همچنان وابستگی بشر به این انرژی رو به فزونی است. برق یکی از پاک‌ترین انرژی‌های موجود است. چنانچه به برقکار ساختمان نیاز داشتید وب سایت تکنیکال من به صورت تخصصی پاسخگوی نیازهای شما عزیزان در زمینه برق ساختمانی و صنعتی می‌باشد.

تکمیل بفرمائید، با شما تماس می‌گیریم.

دیدگاه خود را بیان بفرمائید

  • هنوز دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
قالب:
جنسیت:
تاریخچه برق
بازدید: 1801 تاریخ: آدرس وب