توپ‌های رنگی روی سیم برق

چرا روی سیم‌های برق توپ‌های رنگی می‌گذارند؟

این توپ‌های رنگی که معمولاً از رنگ‌های قرمز، طلایی و یا نارنجی در آن‌ها استفاده می‌شود Marker Ball یا Warning Ball  گفته می‌شود و جنس آن از آلومینیم یا پلاستیک مقاوم است و همچنین  قطر آن‌ها در حدود 50 تا 80 سانتی‌متر می‌باشد. این توپ‌های رنگی بیشتر در محل تقاطع خطوط انتقال فشار قوی نصب می‌شود. از اهداف اصلی استفاده از این توپ‌ها بر اساس اهمیت آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. به دلیل این که مسیر حرکت بالگردها و گلایدرها معمولاً از روی جاده‌ها می‌باشد و کابل‌های خطوط برق فشار قوی به صورت مستقیم روبروی خلبان قرار می‌گیرد، خلبان گاهی اوقات سیم‌های فشار قوی را نمی‌تواند به خوبی ببیند، لذا برای جلوگیری از برخورد با خطوط برق از توپ‌های رنگی هشدار دهنده استفاده می‌شود. وجود این توپ‌ها برای همخوانی با توصیه‌های ایکائو لازم است.
 2. در بعضی از مواقع که خطوط برق زیادی از یک مسیر عبور می‌کند، رنگ این توپ‌ها نشان‌دهنده سطح ولتاژ خطوط عبوری برای نیروهای عملیاتی و گروه تعمیرات نیز می‌باشد.
 3. در داخل نوعی از این گوی‌ها، فنر فشرده‌ای نیز می‌باشد که برای تنظیم خودکار نیروی کشش سیم‌های برق در تابستان و زمستان (به دلیل تغییرات درجه حرارت و بوجود آمدن انبساط و انقباض در خطوط) به کار می‌رود. در ایران، پیمانکاران کمتر از این مورد استفاده می‌کنند و این توپ‌های رنگی را بر روی خطوط گارد قرار می‌دهند که نشان‌دهنده این است که هدف اصلی آن‌ها از قرار دادن این گوی‌ها همان مشخص کردن خطوط برای خلبان‌ها و جلوگیری از سوانح احتمالی می‌باشد.
تکمیل بفرمائید، با شما تماس می‌گیریم.

دیدگاه خود را بیان بفرمائید

 • کاربر
  پیام نصر
  1398/10/28

  این مدار برای وقتی بکار می رود که مصرف کننده جریان زیادی ویا مکرری می خواهد و اگر فقط با کلید قطع و وصل بخواهیم آن کار را انجام دهیم کلید خواهد سوخت! ولی کلیدی که در مدار بالا دیده می شود جریان کمی نیاز دارد تا کنتاکتور را فعال کند و جریان اصلی در واقع از راه سه ورودی که به فاز متصل هستند(1و3و5) به خروجی (2و4و6) ودر نهایت به مصرف کننده با جریان بالا منتقل می شود. یک مثال از کاربرد این مدار پمپ های آب ساختمانهای با واحدهای زیاد است و اگر اتومات پمپ به این کنتاکتور و سپس به پمپ وصل شود ، سبب بالا رفتن عمر اتومات و جلوگیری از سوختن مکرر آن می شود.

  Reply ======================

  ضمن تشکر از پیام شما، به اطلاع می‌رساند که مضمون پیام شما کاملاً درست می‌باشد اما آن را در مقاله‌ای نامرتبط ارسال نموده‌اید.

قالب:
جنسیت:
توپ‌های رنگی روی سیم برق
تکنیکال بازدید: 1874 تاریخ: آدرس وب