سیم فاز سیم نول سیم ارت چیست؟

معرفی فاز نول ارت تک فاز و سه فاز

همه ما تا کنون بارها و بارها عبارت‌های فاز نول و ارت را شنیده‌ایم ولی شاید برای خیلی‌ها سوال باشد که این عبارت‌ها به چه معنا هستند و اصلاً چه تفاوتی با هم دارند. همه ما می‌دانیم برای آن که بتوانیم یک وسیله برقی را روشن کنیم باید آن را در یک مدار بسته قرار دهیم. در واقع آن وسیله را بین دو نقطه قرار بدهیم که آن دو نقطه با یکدیگر دارای اختلاف پتانسیل الکتریکی باشند. به عنوان مثال برای روشن کردن یک لامپ می‌توانیم آن را بین دو قطب یک باتری قرار دهیم (چرا که این دو قطب با یکدیگر اختلاف پتانسیل دارند) با توجه به مطالبی که در بالا عنوان شد می‌توان گفت هر مدار الکتریکی دارای سه نوع سیم است.

سیم فاز

می‌توان سیم فاز را به عنوان خطرناک‌ترین سیم در مدار الکتریکی یک ساختمان در نظر گرفت. به این دلیل که سیم فاز حامل بار الکتریکی است و به محض تماس با اجزای رسانا بار الکتریکی خود را به آن‌ها منتقل می‌کند به همین خاطر به فاز، سیم حامل جریان هم گفته می‌شود. فاز معمولاً با عایق مشکی رنگی قابل تشخیص است. البته برای نمایش دادن سیم فاز به غیر از مشکی از هر رنگ دیگری به غیر از سفید، سبز، خاکستری و آبی استفاده می‌شود. در نیروگاه‌های برق سه سیم برق‌دار برق را به مصرف‌کننده می‌رسانند. این سه سیم برق مشابه هم هستند. اما ولتاژ آن‌ها باهم اختلاف فاز دارد. معنی این جمله این است که این سه سیم با هم اختلاف پتانسیل دارند پس همانطور که قبلاً گفتیم اگر دو تا از آن‌ها را به دو سر یک وسیله وصل کنیم آن وسیله روشن می‌شود. موتور سه فاز به همین روش کار می‌کند به هر کدام از این سیم‌ها برق تک فاز گفته می‌شود. اختلاف پتانسیل بین هر کدام از این سیم‌ها بسیار بالا می‌باشد. برای مثال اختلاف پتانسیل بین هر سیم در سیستم برق‌رسانی خارج از شهر، برابر 2000 ولت می‌باشد سپس این سیم‌ها به درون پست‌های برق محلی می‌آیند و در آن‌‌جا توسط مبدلی به نام ترانسفورماتور به چهار سیم تبدیل می‌شود. این چهار سیم شامل سه فاز و یک نول است. که هر کدام از فازها نسبت به هم دارای اختلاف پتانسیل 380 ولت و هر فاز نسبت به سیم نول دارای اختلاف پتانسیل 220 ولت است.

سیم فاز
تصویر 1 - سیم فاز

سیم نول

سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که سیم نول چیست و چه کاربردی دارد؟ سیم نول یکی از سیم‌های مهم در سیستم برق‌رسانی برق شهر است که هیچ خطری برای مردم نداشته و می‌توان بدون برق‌گرفتگی آن را لمس نمود. همان‌طور که اشاره شد جریان الکتریکی تا زمانی که مسیر برگشت به منبع نداشته باشد برقرار نمی‌شود. سیم نول در واقع همان سیمی است که برای ایجاد این مدار یا مسیر بسته مورد استفاده قرار می‌گیرد و در واقع جریان خروجی از وسیله برقی را به مولد بر می‌گرداند. سیم نول معمولاً با عایقی به رنگ آبی قابل شناسایی است.

سیم نول
تصویر 2- سیم نول

سیم ارت

اکثر دستگاه‌های الکتریکی دارای بدنه فلزی می‌باشند. از آن‌جا که فلزات رسانای جریان برق هستند لذا همواره خطر برق‌دار شدن آن‌ها وجود دارد. برای حل این مسئله و جلوگیری از مشکلات احتمالی از سیستم ارتینگ در ساختمان و تمام تجهیزات دارای بدنه فلزی استفاده می‌شود. برای حفاظت از افراد، هنگام کار با وسایل برقی معمولاً بدنه وسیله را با یک سیم به لوله آب وصل می‌کنند که لوله آب با قسمت‌های مرطوب زمین در تماس است. به این سیم سیم ارت یا زمین می‌گویند. در حقیقت این سیم نیز باید به چاه ارت وصل شود ولی برای صرفه‌جویی آن را به لوله آب وصل می‌کنند. این سیم با رنگ‌های سبز-زرد عایق‌بندی (روکش) می‌شود.

سیم ارت
تصویر 3 - سیم ارت

تفاوت نول و ارت در چیست؟

اگر به هر علتی برق با بدنه تماس پیدا کند، فیوز بیرون می‌پرد زیرا سیم ارت با مقاومت 0 تمامی جریان ورودی به خانه را به زمین منتقل می‌کند. یعنی به یکباره جریان شدیدی از فیوز عبور کرده و فیوز می‌پرد. سیم ارت فقط برای محافظت بیشتر به کار می‌رود. وجود آن الزامی نیست در حالی که وجود نول الزامی است. در بیشتر کشورها سیم ارت هنگام سیم کشی در مدار لحاظ می‌شود. پس به جای دو شاخه، از سه شاخه استفاده می‌کنند که یکی از شاخه‌ها سیم ارت است.

 

تکمیل بفرمائید، با شما تماس می‌گیریم.

دیدگاه خود را بیان بفرمائید

 • کاربر
  عشیرکچلانو
  1398/1/8

  ازبابت مطالبتون متشکرم

 • کاربر
  M.h
  1398/3/28

  متشکرم از توضیحات بسیار عاااالیتون سپاس استفاده بردم

 • کاربر
  محسن
  1398/5/17

  بسیار عالی بود

 • کاربر
  علی
  1398/6/22

  مفید و خوب بود متشکرم

 • کاربر
  امیر
  1399/3/25

  مرسی از سایت خوبتون

 • کاربر
  اردشیر
  1399/6/27

  بسیار جامع _ با تشکر فراوان.

 • کاربر
  عبدالعزیز گرگیچ گوهری
  1399/9/25

  بسیار عالی بود بنده هر اطلاعاتی رو از گوگل به دست میاورم البته اطلاعات مادی..

 • کاربر
  حسین
  1399/11/11

  خیلی خوب بود خیلی واضح و خلاصه بود واقعا هیچ سایتی اینطوری تو ضیح خوبی نمیداد ازتون متشکرم

 • کاربر
  حسن
  1399/11/19

  اطلاعات جامع و کامل بود. سپاس بیکران

 • کاربر
  امیر دولتشاهی
  1399/12/2

  سلام اومدم دوشاخه لباسشویی رو عوض کنم دیدم سه تا سیم داره مونده بودم کدومش ارت هست که به شما مراجعه کردم و مشکلم حل شد زرد و سبز متشکرم

 • کاربر
  محمد۱۵۶۱
  1400/2/7

  سلام خیلی باحال توضیح دادید مونده بودم پروژکتوری که ۳تاسیم داشت چطوری وصل کنم ؟.که با وجودشما تونستم ممنووووون

 • کاربر
  مسعود
  1400/4/4

  بسیار عالی و آموزنده بود ممنون از شما

 • کاربر
  ایران_...
  1400/5/23

  توضیحاتی ک فرمودین دراصل یک معلومات کامل می باشد که هرفردی باید و ضروی آنها را یاد بگیرد چون برای هر کسی خواه ناخواه یک زمانی بکار می آید، شک نکن امروز نه فردا_فردا نه، چن سال دیگه به این معلومات احتیاج پیدا میکنی که اگه بلد نباشی همین چن پراگرافی ک رایگان برای استفاده ما گذاشتن باید صدها هزار تومان خرج کنی، اینترنت همین چیزاش خوبه

 • کاربر
  بهرامm.i.r
  1400/6/18

  سلام خدا خیرتون بده عالی بود

 • کاربر
  محمد
  1400/6/26

  سپاس از شما بسیار مفید و آموزنده بود

 • کاربر
  سینا
  1400/9/7

  واقعا ممنونم خیلی بدردم خورد

 • کاربر
  محمد صادق حاجيان
  1400/9/7

  سلام خدا قوت ميگم ب شما ، دستتون درد نكنه ك اينقد واضح توضيح دادين ب ما ممنونيم ازتون

قالب:
جنسیت:
سیم فاز سیم نول سیم ارت چیست؟
بازدید: 117308 تاریخ: آدرس وب